Nezařazené

Bobkový list na sto použití

Bobkový list neboli vavřín ušlechtilý má velice příjemnou vůni, kterou můžeme využít i při léčbě některých neduhů. Naplno využít všechny léčebné účinky bobkového listu můžeme například tím, že vavřínové lístky zapálíme. Lze jej také používat jako odvar na podporu trávení, nebo jako obklad na bolavé svaly.

Tento odvar je vhodný též jako příjemná vonná směs do koupele. Rozdrcené listy smíchané s olivovým olejem použijeme také jako obklad na bolavé klouby. Bobkový list působí mírně sedativně, má však velice dobrý vliv na naše trávení. Známý je i pro svoje protizánětlivé účinky.

Také působí diabeticky, pomáhá při léčbě cukrovky, kdy účinně snižuje hladinu cukru v krvi. Odvar z bobkového listu překvapivě zlepšuje paměť, prohlubuje soustředění a myšlení. Popíjení odvaru z listů vavřínu ušlechtilého přináší též klidný spánek. Lze jej použít také ke vnitřní očistě těla.

Proč tak voní?

Bobkový list obsahuje éterické oleje, z nichž je asi nejvíce zastoupený eukalyptem. O tomto je známo, že uvolňuje dýchací cesty a snižuje napětí. Zároveň je protizánětlivým, snižuje riziko epileptických záchvatů. Vezmeme-li několik těchto lístků a necháme-li je na plotně mírně doutnat, můžeme si vychutnat aromatickou, léčivou a uklidňující vůni.

Mocný léčitel

Olej z vavřínu se používá také v parfémech a při výrobě vavřínového rumu. List z bobkového listu rozpouští močové kamínky a pomáhá při všemožných chorobách močového měchýře. Napomáhá při chorobách jater. Odstraňuje otoky a působí proti nejrůznějším jedům, působí jako protijed.

Při bolestech v kostech, kříži a při bolestech sedacího nervu nám může list bobku také pomoci. Vavřínové esence a masti se používají k léčbě revmatismu a také k odpuzování obtížného hmyzu, jako jsou mouchy a komáři. Olej z vavřínu ušlechtilého je možné též použít při pohmožděninách a podvrknutích.

Bobkový list neboli vavřín ušlechtilý má velice příjemnou vůni, kterou můžeme využít i při léčbě některých neduhů. Naplno využít všechny léčebné účinky bobkového listu můžeme…