Nezařazené

Tvoření z polymerových hmot

Že jste název nikdy neslyšeli? A co třeba Fimo, Premo nebo Cernit, to už vám něco říká? Jistě ano. V posledních letech je kreativní práce s nimi velmi oblíbená především kvůli jejich vlastnostem a možnostem využití. Polymerová hmota je vlastně PVC upravené do podoby modelovací hmoty, aby se s ní dalo snadno pracovat. Je velmi podobná modelíně, ale finální výtvor je možné vytvrdit v troubě cca na 110 °C po dobu 30 minut, aby se výsledný výrobek stal trvalým.

Jednotlivé nabízené hmoty se odlišují hlavně svými vlastnostmi např. tuhostí, což poznáte podle toho, jak snadno se vám s ní bude pracovat. Každému ale vyhovuje něco jiného. Vybírat lze z velmi široké škály barev. K dostání jsou i speciální řady barev obsahující různé příměsi, sehnat tak lze například barvy metalické či s přidanými třpytkami. Barvy a jednotlivé hmoty mezi sebou lze i kombinovat.

Co lze vyrobit?

Tvoření s polymerovou hmotou je velmi jednoduché a zvládne ho každý. S využitím různých pomůcek můžeme tvořit hotová umělecká díla. Polymerové hmoty se používají na výrobu šperků a ozdob, výrobu miniatur předmětů, potravin či zvířat, na výrobu figurek, na ozdobné zdobení příborů, nejčastěji lžiček i výrobu drobných dekorací.

Nejčastěji se polymerové hmoty využívají k výrobě šperků, které mohou být extravagantní
i elegantní, jednoduché i složité, jednobarevné i mnohobarevné. Fantazii se meze neklade. Díky vlastnostem hmoty a jednoduchosti zpracování lze vytvořit opravdu cokoli. Navíc můžeme ještě před vytvrzením v troubě jednotlivé výrobky dozdobit a dobarvit s využitím speciálních inkoustů či pudrů.

Na internetu najdete spoustu inspirace i návodů, od jednoduchých postupů až po ty složité. Každý si tak doma může vytvořit vlastní kolekci šperků a doplňků a střídat je podle nálady.

Co vše je potřeba?

Po začátek nic speciálního. Kromě hmoty v požadovaných barvách si vystačíte s podložkou, nožíkem a válečkem a samozřejmě je potřeba opatřit si různé komponenty v závislosti na tom, co budete vyrábět.

Pro koho se ale záliba stane koníčkem, už se neobejde bez extrudéru, textur, speciálních nožíků a vykrajovátek či inkoustů a pudrů.
A pokud si nevíte rady, pořídit si můžete už připravené sady, ve kterých jsou dodány, v závislosti na požadovaném výrobku, všechny potřebné komponenty včetně polymerové hmoty.

Že jste název nikdy neslyšeli? A co třeba Fimo, Premo nebo Cernit, to už vám něco říká? Jistě ano. V posledních letech je kreativní práce…