Krátká lekce finanční gramotnosti

Platební karta
Existují dva typy platebních karet, a proto je nutné dávat si pozor při jejich zakládání. Při placení debetní kartou čerpáte pouze se svých vlastních peněz, máte tedy lepší kontrolu nad svými výdaji. Oproti tomu kreditní karta slouží k čerpání nejen svých peněz, ale můžete čerpat také peníze z banky, které je ovšem později nutné splatit (někdy i s úrokem). Snadno se tak můžete dostat do finančních problémů a dluhů.
 potřesení rukama
Kontokorent
Tento pojem označuje přečerpání vašeho účtu. Tedy – když utratíte všechny své finance, které na účtě máte, a půjčujete si další od banky. Na konci měsíce nebo po obdržení výplaty je vrátíte zpět. Pokud ne, riskujete dluhy, které mohou časem přerůst do soudních sporů, a vy se můžete ocitnout na mizině. Tento systém půjček je spojen právě s kreditní kartou.
 
Úrok
To je poplatek za půjčení peněz od banky. Obvykle je udávaný v procentech (tedy čím více peněz si půjčíte, tím více přeplatíte). Bance vždy zaplatíte větší sumu peněz, než kterou jste si původně půjčili. Před tím, než si sjednáte u banky půjčku, si zjistěte, která z nich nabízí nejnižší úrok.
 mince a bankovky
Půjčka
Ty se dělí na dva typy, podle toho, za jakým účelem si chcete peníze půjčit. Speciální typ půjčky na bydlení (dům, byt, rekonstrukce) se nazývá hypotéka a mívá nižší úrok než ostatní půjčky. Sjednává se na spoustu let a dlužníci jí splácí i za dvacet let od půjčení peněz. Druhým typem půjčky je úvěr, který je na cokoli (kromě bydlení) a podle nutnosti doložení faktury se dále dělí na účelový (musím doložit, proč si chci peníze půjčit) a neúčelový (půjčené peníze si mohu utratit za co chci).
 
Doba fixace
Období, po které banka zaručuje, že nezmění podmínky smlouvy, se nazývá doba fixace. Zpravidla trvá okolo pěti let. Během této doby se úrok nezvedá ani neklesá, na druhou stranu v této době také musíte zůstat u své banky, ať už jste s ní spokojeni, nebo ne.
 

4.5/5 - (2 votes)