Nebankovní hypotéka: Pro koho je určená a kdy jí využít?

I když je inflace v České republice za poslední roky nejvyšší v historii, zdá se, že obliba hypoték nijak neklesá. A to z jednoho prostého důvodu-Češi se obávají dalšího nárůstu úrokové sazby. Ovšem už nyní je patrné, že markantní nárůst úrokové sazby bude mít za následek i vyšší počet zamítnutých žádostí.

Nové bydlení

Ať už se jedná o koupi nemovitosti, rekonstrukci nebo třeba výstavbu, ve všech těchto případech je možné zažádat o financování za pomoci hypotečního úvěru. Přitom se nemusí nutně jednat o vaše budoucí bydliště, ale může sloužit i k pronajímání. U jakéhokoliv hypotečního úvěru je ovšem zapotřebí počítat se zástavou nemovitosti, která je pro věřitele určitou zárukou. Výše hypotečních úvěrů se totiž i vlivem nárůstu cen nemovitostí a stavebního materiálu neustále navyšují. V případě, že dlužník není schopen dlouhodobě splácet, je nemovitost zabavena věřitelem a následně nabídnuta do dražby.

Nový domov

Krom bankovního sektoru máme ještě ten nebankovní. Zde je možné zažádat pouze o tzv. americkou hypotéku. Hypoteční úvěr na bydlení mohou poskytovat jen banky schválené Českou národní bankou. Americká hypotéka je možná tak trochu nešťastně pojmenována, neboť má s klasickou hypotékou je pramálo společného. Dalo by se říci, že se jedná spíše o dlouhodobý spotřebitelský úvěr s některými prvky hypotéky. Navíc nebankovní společnosti jsou v mnohých ohledech ke svým žadatelům velice benevolentní. V některých společnostech je možné získat dokonce hypotéku bez registru nebo doložení příjmů. Je jasně patrné, že nic podobného vám klasická banka není schopna nabídnout.

Benevolentnost nebankovních společností ale určitě není zadarmo. Naopak je zapotřebí počítat s vyšší úrokovou sazbou a i zde je vyžadována zástava nemovitosti. Na hypoteční úvěr však mohou dosáhnout i tací, kterým by se to v bance nikdy nepodařilo.

I když je inflace v České republice za poslední roky nejvyšší v historii, zdá se, že obliba hypoték nijak neklesá. A to z jednoho prostého…