Procestujte s námi hrady a zámky v České republice

Za socialismu se prodávala v prodejnách hraček hra s názvem „Cestujeme po hradech a zámcích“. Dnes ji seženete v poněkud pozměněné podobě, ale podstatné je, že tato hra připomíná lidem cestovatelskou vášeň a hlavně obdiv k architektonickým památkám, resp. k dovednostem a důvtipu stavitelů té doby. Možná, že i vám bude záhadou, jak je možné postavit tak nádherné stavby, které přežily své tvůrce o mnoho stovek let, a stále nám mají co nabídnout. Naleznete tu zdivo z kamene, výrobky z dřevěného masivu, ručně tkané koberce, intarzovaný nábytek, křišťálové lustry a mnoho dalších unikátů.

zámek Hluboká nad Vltavou

Cestování po hradech a zámcích nemusí mít podobu deskové hry, můžete si ji sehrát s přáteli sami naživo, na vlastní kůži, přímo v terénu. Stačí nasednout do vlakového kupé, do autobusu anebo do sedadel osobního vozu a vyrazit.

zámek Červená Lhota

Které hrady a zámky stojí za prohlídku

V České republice je takovýchto objektů několik stovek, a tak je velmi obtížné z nich vytáhnout některé do popředí. Snad nám prominete, že na tomto seznamu nebude zrovna ten váš „oblíbený“.

Kokořín – záměrně zde uvádíme tento hrad, neboť s jeho neobvyklým půdorysem se stěží setkáte někde jinde. Vyniká i velmi svéráznou válcovou věží, odkud je nádherný výhled do okolních lesů.

Červená Lhota – rovněž tento překrásný zámeček nemá ve světě z architektonického hlediska obdoby. Navíc je obklopen ze všech stran vodou, a to z něj činí skvělý námět na pohádkové scenérie.

Kačina – zámek je vybudován v empírovém slohu s velmi výraznými stavebními prvky, které vás možná zaujmou svou monumentálností.

Hluboká nad Vltavou – je to jeden z nejkrásnějších zámků světa a jen málo zájemců o architekturu si jeho prohlídku nechá ujít. Můžeme vám vřele doporučit spojit prohlídku zámku s cestou do nedalekých Českých Budějovic.

 Dívčí Kámen – jde sice o zříceninu hradu, ale rádi bychom vám doporučili zejména její velmi malebné okolí. Vyplatí se splout si po Vltavě úsek z Českého Krumlova do kempu pod Dívčí kámen a navštívit návrší nad Třísovem s nádhernými vyhlídkami, stojí to za to.

Za socialismu se prodávala v prodejnách hraček hra s názvem „Cestujeme po hradech a zámcích“. Dnes ji seženete v poněkud pozměněné podobě, ale podstatné je, že tato hra…