Nezařazené

Světlo v našem bytě

Na světle se nevyplatí při zařizování interiéru šetřit. Jednak si můžete prodloužit období života, kdy nebudete závislí na optikovi a drahých brýlích, jednak světelné zdroje dokreslí díky svému designu dojem z vašeho bydlení.
Správně zvolené světlo musí plnit několik úkolů. Jednak musí dostatečně osvětlovat prostor. Díky dobrému světlu si neukopnete prst o nohu křesla či postele. Díky dobrému světlu spolehlivě uvidíte to, co hledáte, i když je to na druhém konci pokoje.
stropní světlo
Hlavní osvětlení je většinou realizováno pod stropem místnosti. Může se jednat o lustr, nebo o závěsnou lampu. V každém případě tento zdroj zásobuje světlem tekoucím shora dolů celou místnost. Od hlavního světla se očekává jen to, že bude ve většině pokoje dostatek osvětlení pro běžnou činnost.
Pokud máme křeslo, ve kterém hodláme pravidelně číst knihy a časopisy, měl by u něj být další zdroj světla. Ideální je v tomto případě stojací lampa. Lampu lze přemístit podle toho, v jaké poloze si zrovna chceme hovět. Problém nemá ani třeba levák, který drží knihu jinak a také potřebuje, aby mu dopadalo světlo z druhé strany.
Kapitolou samou o sobě jsou různé pracovní plochy, jídelní stůl z ní nevyjímaje. Zde je nutné mít zdroj opravdu kvalitního světla s teplotou odpovídající reálnému dennímu světlu.
lampy za pohovkami
U jídelního stolu dbáme na to, aby střed světelného zdroje byl přímo nad středem stolu. Tím docílíme toho, že všichni stolovníci budou mít světlo stejné intenzity. Zároveň světlo plyne od středu stolu k postavám stolovníků, čili nedochází ke vzniku různých stínů. Ty by byly nepříjemné například u pokrmů z ryb, kdy potřebujeme být velice patrní na různé kostičky.
Pracovní plochy v dětském pokoji jsou ještě větším oříškem pro správné osvětlení. Většinou k tomu používáme různé lampy a lampičky. V ideálním případě se jedná o různě nastavitelné konstrukce. Světelný zdroj je tak možné přiblížit či oddálit od pracovní plochy, což je praktické a pro děti i zábavné. Zdroj světla umisťujeme vždy na protější stranu oproti ruce, ve které dítě je zvyklé držet psací potřeby. Opět tím zamezíme vznikání obtížných stínů.
Kromě funkčnosti osvětlení dbáme jistě i na jeho design. Musí ladit s ostatním vybavením a dotvářet tak útulnou atmosféru. Vždyť se v bytě chceme cítit příjemně, že.

Na světle se nevyplatí při zařizování interiéru šetřit. Jednak si můžete prodloužit období života, kdy nebudete závislí na optikovi a drahých brýlích, jednak světelné zdroje…