Index tělesné hmotnosti BMI – v čem je toto číslo užitečné?

Máte problémy s postavou nebo si to jen myslíte? Možná vám pomůže odborný výpočet BMI indexu, který vám v mnohém napoví. Jak jej snadno zjistíte?

Index tělesné hmotnosti BMI – v čem je toto číslo užitečné?

Index tělesné hmotnosti, zkráceně se používá BMI index, je jakýmsi statistickým ukazatelem toho, jak je na tom konkrétní osoba se svou váhou, zda má váhu v pořádku nebo je jeho váha příliš nízká nebo naopak až moc vysoká. Číslo tedy může odhalit i to, co člověk normálně vidět nechtěl, poukáže na vznik nadváhy nebo dokonce obezity u člověka. Spočítat se dá snadno, ale je potřeba myslet na to, že jde opravdu jen o jakési orientační číslo.

pexels-photo-669619

Jak se k číslu dostanete?

Výpočet BMI https://www.bmikalkulacka.cz/ získáte snadno. Využít k tomu můžete internetovou kalkulačku, do které jen jednoduše dosadíte své údaje nebo si jej můžete vypočítat díky jednoduchému vzorečku. Stačí vydělit hmotnost druhou mocninou výšky. Číslo vám ale může vypočítat i váš lékař, ti se jím také často řídí ale jen okrajově. Nikdo totiž nemůže zaručit, že bude číslo stoprocentním ukazatelem. BMI se totiž nemůže považovat za jediný ukazatel problémů s váhou a to zejména díky tomu, že nebere v potaz skutečný podíl tuků a svalů v těle, tím se číslo stává lehce nepřesné. Ovšem pokud se ukáže, že patříte do skupiny s normální ideální váhou, není to žádný problém. Pokud se však ukáže, že máte nějaké to kilo navíc, je potřeba zaměřit se i na další odborné měření a vyšetření.

pexels-photo-4397831

Moci může i vám

To však neznamená, že tohle číslo je zbytečné a nemůže vám nijak pomoci. To samozřejmě může. Zejména pak v případě, že přijdete na to, že s vaší váhou skutečně není něco v pořádku, že potřebujete přibrat nebo naopak shodit. Může se pro člověka stát jakýmsi odrazovým můstkem a tím vám pomůže se správně rozhodnout. Se svou váhou můžete zatočit kdykoliv, hlavní je se odhodlat a pustit se konečně do toho.

A jak jste na tom vy se svou váhou? Zjistěte to a začněte žít naplno, zbavte se přebytečných kil a zase se budete cítit skvěle. Tak do toho.

Máte problémy s postavou nebo si to jen myslíte? Možná vám pomůže odborný výpočet BMI indexu, který vám v mnohém napoví. Jak jej snadno zjistíte?…