Léčivý sirup z černého bezu

I malé dítě ví, co jsou jezinky, když jim maminka čte před spaním pohádku o neposlušném Budulínkovi, ale co jsou bezinky, to asi ví málokteré dítko.

A přitom jsou bezinky velmi zdravé a keř, na kterém vyraší pupeny, poté vykvetou až zanechají černé malé kuličky – to jsou bezinky, tak tento keř byl v minulých dobách našich prapředků velice vážený. Od té doby se pravděpodobně traduje velmi známé přísloví: „Před heřmánkem smekni a před bezem klekni.“

zralé bezinky

Již z této definice můžeme usuzovat, že bezinkový keř, správně nazýván černý bez Sambucus nigra, byl již tehdy velmi ceněný pro své vynikající léčivé účinky a schopnosti. Snad vše z tohoto keře se využilo. Nejen květy, které příjemně voní a lákají včelky k opylování, ale i květy odkvetlé, kdy na nich zůstávají plody černého bezu. Jsou to tmavě modré až černé sladké kuličky, které v sobě mají hodně tříslovin, pektinů a vitamín A. Dědové tyto malé, ale svými účinky velké plody, nakládali a vyráběli z nich bezinkovou šťávu Nakliceno.cz a likéry, samozřejmě s přídavkem rumu okořeněným skořicí. A popíjeli hlavně v zimě, protože věřili, že je to lék, který pomáhá proti nastuzení a posiluje imunitu. Ale pozor, čerstvé plody se vyznačují projímavými účinky.

Malé děti si „vyráběly“ z bezových klacíků foukátka, protože větévky jsou duté a pořádaly soutěže, kdo nejdále dofoukne kuličku. Jak málo stačilo dětem k radosti! Uměly si vyhrát i samy a černý bez znaly i pod názvy smradinky, kozičky, bezinky anebo i kašička. Maminky jim smažily výbornou sladkou pochoutku z květů bezu, tak zvanou kosmatici.

květ černého bezu

Ale ani dnešní děti se nemusejí zříkat darů tohoto mystického keře. Z květů černého bezu se připravuje výborný léčivý domácí sirup, který podávejte dětem při nachlazení a k posílení imunity. Vyrábí se za studena, tudíž v něm zůstávají všechny hodnotné látky a do výluhu se přidá kvalitní třtinový cukr. Využijte ho i při přípravě sladkého pití pro děti, když sirup zředíte pramenitou vodou nebo jako polevu kaší a pudinků. Pro nadcházející letní období výborně ochladí rozpálený organismus bezový sirup s osvěžující mátou. Hotový sirup kupujte vyráběný z našich tuzemských květů a v BIO kvalitě.

I malé dítě ví, co jsou jezinky, když jim maminka čte před spaním pohádku o neposlušném Budulínkovi, ale co jsou bezinky, to asi ví málokteré…