Jsou fotovoltaické panely klíčem k levné elektřině?

Asi nikdo není rád, že musí pravidelně platit za plyn, vodu a elektřinu. Pokud bychom to ovšem neudělali, pak by nás dodavatelé odstřihli, a to by bylo ještě horší. Bez tekoucí vody se zkrátka jen těžko obejdeme, a vypnutí elektřiny by současně znamenalo i vypnutí ledničky a mrazáku. Jaké by byly důsledky, není třeba říkat.

To však ani zdaleka neznamená, že bychom se nemohli snažit i zde ušetřit nějaké peníze tím, že zvolíme toho nejlevnějšího dodavatele. V případě elektřiny však jdeme ještě dál – mnoho lidí si ji chce vyrábět samo. To však obvykle výhodné není.

elektrina1

Jistě, existují domácí generátory, které si lze pořídit, a které nás budou zásobit proudem, ty však obvykle nepodají ani zdaleka takový výkon, jaký je potřeba. Navíc jsou velmi drahé a ani jejich provoz a údržba nejsou levnou záležitostí. I proto nejsou příliš oblíbené.

V posledních letech se však objevil nový způsob. Jsou to fotovoltaické panely, které je možné umístit na střechu a které zde budou přetvářet sluneční světlo na elektřinu. Jejich pořizovací cena není příliš vysoká, a ani jejich montáž není složitá. Navíc je možné pořídit také akumulátor, kde se bude vyrobená elektřina „skladovat“, než ji bude potřeba, tedy na dobu, kdy Slunce nesvítí.

To vše zní dobře, a je to i důvod, proč tyto panely najdeme na mnoha střechách. Avšak jsou zde i problémy, se kterými je potřeba počítat.

fotovoltaika2

Tím prvním je, že Slunce ne vždy svítí. Navíc právě v zimě, kdy nejvíce svítíme, je doba slunečního svitu nejkratší, což znamená, že se vyrobí nejméně proudu.

Dále je zde fakt, že panely nevyrábí tolik proudu, kolik by bylo potřeba na pokrytí celé domácnosti. Jejich výkon je zkrátka příliš nízký. Také je potřeba si uvědomit, že plně fungovat budou pouze tehdy, pokud budou čisté. V případě, že budou zaprášené, či dokonce zapadané sněhem, jsou v podstatě vyřazeny z provozu.

V současnosti je tedy lepší spolehnout se na klasické dodavatele. Sice zaplatíme víc, ale zato jsou podstatně spolehlivější.

Asi nikdo není rád, že musí pravidelně platit za plyn, vodu a elektřinu. Pokud bychom to ovšem neudělali, pak by nás dodavatelé odstřihli, a to…