Využití zeolitu je skutečně velmi pestré

Bazény a vířivky – asi nejčastěji se s ním setkáte v bazénové filtraci. V současnosti je to již natolik rozšířený materiál, že o něm ví většina majitelů bazénů a vířivek. Zeolit má jedinečnou schopnost zachytit nečistoty nejen na povrchu zrn, ale i uvnitř, a to dokonce i chemickou cestou. Dokáže z vody vytěsnit, resp. absorbovat amoniak a další toxické chemikálie, čímž šetří prostředky bazénové chemie.

bazénové dno

Akvaristika – akvaristé jej znají jako alternativu rovněž pro filtrační zařízení, ale zároveň i jako substrát pro výsev akvarijních rostlin, kterým vyhovuje vyšší obsah vápníku. Čistící schopnost vody v akváriu pracuje na stejném principu jako v bazénech, tím se také nádrž lépe uchovává v čistotě a především zbaví čpavku, který bývá častěji problémem akvárií s větším počtem ryb.

Stelivo – jako příměs do steliva pro kočky, králíky, morčata a jiná menší zvířata je ideální. Právě jeho schopnost vázat čpavek a pomocí bakterií jej měnit na neškodné dusičnany, se hodí tam, kde je problém častěji stelivo měnit, anebo kde je toaleta umístěna tam, kde není žádoucí žádný zápach.

dívka v bazénu

Odpadkové koše – dle zkušeností některých lidí je možné přidávat jej k odpadkovému koši, odkud absorbuje pachy, což je problém hlavně v letních měsících. Absorpční schopnost zeolitu si poradí i se zápachem v domácnosti z jiných zdrojů, např. snižuje výskyt hnilobných bakterií a plísní, redukuje pachy z obuvi a pohltí i zatuchlé pachy při skladování oděvů v pytlích, nebo ve skříni, kde jsou na sebe natěsnané, a kde se místnost špatně větrá.

Příměs na záhon – poměrně běžně se využívá tento minerál k výsevu a pěstování okrasných i užitkových rostlin a plodin. Není vhodný pouze pro druhy pěstované na kyselé půdě a bez problémů jej lze použít pro trávníky, veškerou zeleninu, obiloviny, luštěniny, ořešáky a ovocné stromy. Zeolit uvolňuje do půdy ionty vápníku, hořčíku, draslíku, sodíku a dalších prvků, čímž ji obohacuje a snižuje výskyt plísní a hub.

Bazény a vířivky – asi nejčastěji se s ním setkáte v bazénové filtraci. V současnosti je to již natolik rozšířený materiál, že o něm ví…