Nezařazené

Znáš osobnosti na bankovách ?

Dnes, kdy spoustu lidi využívá bezkontaktní platby a stále méně lidí platí papírovými bankovkami, ještě menší procento obyvatelstvo zná osobnosti vyražené na nich.
 
Pojďme si tedy říct o koho se jedná
 
100 Kč– Karel IV.
 papírové bankovky
Ten se narodil 14. května 1316 v Praze a zemřel 29. listopadu taktéž v Praze. Nechal vybudovat Karlův most, Karlštejn a založil také univerzitu, kterou lze navštívit v Praze a je pojemnovaná po něm – Karlova. Je považován opravdu za nejvýznamnější osobnost českých dějin
 
200 Kč– Jan Amos Komenský
 
Učitele národů netřeba představovat, ovšem málo lidí ví, že právě on zdobí dvou set korunovou bankovku. Ovšem pokud někdo nevěděl J.A.Komenský byl posledním biskupem Jednoty bratrské. Byl jeden z největších českých myslitelů.Také velice přispěl v oboru pedagogiky mnoha spisy. Zabýval se výchovou, a vytvořil speciální výuku jazyků.
 
500 Kč– Božena Němcová
 
Se Narodila 4. února 1820 ve Vídni jako dcera rakouského kočího Johanna Pankla a české služky Terezie Novotné. Rozená Barbora Novotná je autorkou všem známe Babičky a mnoha dalších parádních knížek.
Bohužel na rozdíl od jejích pohádek v životě Boženy Němcové šťastné zakončení chybí.
 pánská kožená peněženka
1000 Kč– František Palacký
 
Historik a politik českého původu. Veliké zásluhy o české dějepisectví, novodobou českou kulturu a rozvoj národního hnutí nazýván „Otcem národa“
 
2000 Kč– Ema Destinová
 
Narozená 26. února 1878 v Praze.Vlastním jménem Emilie Pavlína Kittlová. byla česká operního pěvkyně světového formátu, zpívala také po boku Enrica Carusa. Byla ovšem všestranně vzdělanou osobností. 
 
5000 Kč– Tomáš Garrigue Masaryk
 
Český filozof, sociolog, politik a státník, významný humanistický myslitel dvacátého století hlavně také první prezident Československé republiky, se narodil 7. března 1850 v Hodoníně a zemřel 14. Září 1937.

Dnes, kdy spoustu lidi využívá bezkontaktní platby a stále méně lidí platí papírovými bankovkami, ještě menší procento obyvatelstvo zná osobnosti vyražené na nich.   Pojďme…