Chyby při zakládání kompostu

Chceme-li vytvářet takové komposty pro naši zahrádku, je třeba, aby plocha, na které chceme kompost založit, byla umístěna na směsi ze zahradní půdy a ne z luční půdy.  Komposty umístěné na luční půdě se příliš dlouho vytvářejí. Je to dáno tím, že trvá příliš dlouho, než se tyto komposty napojí na podloží zahrádky, protože pouze s připojením kompostovací hromady na podloží může sluneční síla a síla země pracovat a být vidět.  Dále bychom se měli vyvarovat mulčovací kůry. U těchto materiálů je potřeba asi čtyři až pět let času, aby se staly použitelné k přihnojování půdy na zahrádce. Kromě toho, takové složky na kompost, jako je mulč z kůry, hoblíky, piliny, odpad ze dřeva a dřevnaté kořeny trávy, nebo různé podobné díly, se skládají z nepoddajného celulózového vlákna, které hmyzí škůdci preferují při kladení vajíček.  Z těchto k z vajíček se potom následující rok vylíhnou drátovci, kteří mohou okousat a poškodit celé rostliny na naší zeleninové zahrádce.

Kompost

Další možností, jak si připravit vhodný a bohatý sluneční kompost, je smíchání posečeného trávníku se sušeným nasekaným materiálem z vlastního živého plotu. Tím se zabrání tomu, aby posekaná tráva v kompostu zhutněla a začala plesnivět. Pozor bychom si však měli dát na to, abychom si nepřinesli ostříhané větvičky z živého plotu z tújí.  Tyto keře je totiž velmi obtížné kompostovat, a kompost z nich rovněž není příliš vhodný pro růst zeleniny. To samé platí i pro listy z ořechu, který také není příliš vhodný ke kompostování, a to kvůli jeho obtížnějšímu rozkladu.

Rostlinky

Mnohdy je do kompostu přidávané i přinesené listí z lesa, ale i jehličí padané na zem. Od tohoto materiálu se však nedá doufat v zázraky.  Velikým zklamáním pro nejednoho milovníka zahrad je zrovna tak krásná, tmavá zemina, kterou si donesou z lesa do zahrady, v přesvědčení, že je to dobrý humus. Barva lesní půdy ale nemá s humusem nic společného.

Chceme-li vytvářet takové komposty pro naši zahrádku, je třeba, aby plocha, na které chceme kompost založit, byla umístěna na směsi ze zahradní půdy a ne…