Jak zvládnout studium a k tomu výchovu dětí? I na mateřské si můžete doplnit vzdělání!

Mít vzdělání není to nejdůležitější, ale je vždy lepší, když nějakou tu školu člověk má. Někdy ale věci nejdou podle plánu a i do studia mohou zasáhnout děti. 

Jak zvládnout studium a k tomu výchovu dětí? I na mateřské si můžete doplnit vzdělání! 

V životě někdy nejdou věci úplně podle plánu a tak se může stát, že i s nedokončeným vzděláním se ocitne žena doma na mateřské dovolené. A i když výchova dětí není zrovna jednoduchá, dá se u toho zvládat i spousta jiných věcí. Třeba i škola. Mnoho maminek navíc chce právě čas, který tráví s dětmi doma, vyplnit tím, že si dokončí střední nebo vysokou školu, dá se to ale všechno zvládnout? A co když u toho musíte ještě chodit i do práce? 

matka s dětmi

Více věcí najednou můžete zvládnout hravě 

Samozřejmě, že asi každý by chtěl nejdříve studovat, pak chodit do práce a nakonec si pořídit rodinu. Ovšem je spousta mladých maminek, kterým se plány změnily a děti mohou přijít dříve, než je plánujeme. Je to váš případ? Chcete si doplnit vzdělání, ale doma máte jedno nebo dokonce více dětí? Musíte do toho ještě chodit na brigádu nebo pracujete na plný úvazek? Možná se to může zdát nemožné, ale i za takových podmínek se studium dá docela dobře zvládat. 

Záleží ale na tom, co chcete studovat. Střední školu, stejně tak jako vysokou může dnes kdokoliv dodělat i dálkově, je možné si vybrat i kombinované studium, kdy se na hodiny do školy dochází jen několikrát měsíčně, třeba o víkendech nebo během odpoledne. Právě forma studia je nejdůležitější a každému může vyhovovat něco jiného. Jen je jasné, že s dětmi není úplně možné navštěvovat studium denní. Každopádně školy se umí přizpůsobit a nabízejí podmínky, které jsou přijatelné. Stačí jen chtít. 

školní knihovna

Kdy se učit? 

Když má ale žena zvládat péči o domácnost, o děti a ještě třeba chodit do práce, na školu moc času nezbude. A jak to vše skloubit? Učit se dá v podstatě kdekoliv, třeba i v době, kdy je dítě na hodině tance nebo na jiném kroužku. Pak jsou tu noci, v noci se dá napsat práce do školy, nebo se naopak v noci můžete věnovat brigádě. Ovšem pozor, čas by měl zůstat i na odpočinek, bez kterého se to určitě zvládat nedá. Udělat si časový harmonogram je podstatné, určitě pomůže i možnost dát děti k babičce nebo do školky. 

Pokud nevíte, zda to zvládnout můžete, nejdříve, než se pustíte do školy, zkuste nějaký online kurz. Pokud najdete čas na něj, najdete ho jistě i na školu.