Koronavirus přitáhnul dezinformace

Obrovskou rychlostí, se šíří nepřesné informace a poplašné vzkazy ohledně koronaviru 2019-nCoV. Tyto dezinformace se snaží omezit například stránka Facebooku- Dle serveru CBS New je tato snaha ovšem marná.

Na této největší sociální platformě je pravděpodobné narazit na takzvané fake news nejvíce. Okolo 5000 uživatelů sdílelo zprávu, že koronavirus neexistuje a jde o snahu Číny získat od ostatních států podporu.
virus mikroskopem

V jiných zprávách je možné se dočíst, že existuje léčivo na tento virus a je jím alkoholický nápoj Corona. Sice tato zpráva působí jako vtip, lidé mu však důvěřují. Podobná smyšlená poznámka je například informace, že virus je spojen s nadací Billa a Melindy Gates.

Další smyšlená zpráva tvrdí, že kvůli šíření tohoto viru státy omezí možnost dostat se k internetu, aby zamezili šíření pravdy o tomto viru. Má jít o snahu umlčet sociální platformy a jejich uživatele, kteří na nich šíří pravdu. Nejde však o pravdu dle serveru CBS News.

Ačkoliv to pro běžné oko není okamžitě zřejmé, tyto zprávy jsou zlatý důl. Pomocí zastrašování a vyvolávání paniky lidi táhnou na své webovky. Potom mají profit, z každé osoby, která uvidí reklamu na jejich stránkách a to v číslech dosahující ch milionů dolarů. Často ovšem tyto dezinformace šíří přímo lidé mezi sebou. Jde o neověřování informací a víru ve vše co si na internetu přečteme.

Stránka Facebook bojuje proti zprávám tohoto typu již dlouho. Pokaždé, když na světlo vyplave nějaká větší kauza, podobná panika se rozšíří. Dříve se týkala pro příklad amerických prezidentských voleb.

Dle serveru CBS News ovšem snaha těchto sociálních médií není úspěšná a zprávy o koronaviru jsou toho důkazem.
fake news scrabble

Každopádně čísla ohledně nemoci a úmrtí se stále zvyšují. Úřady v Číně oznámily, že obětí je více než 170 a postižených nákazou okolo osmi tisíc. U cca 12 nakažených se uvidí podle výsledků testů dle agentury DPA. Čísla narůstají i v ostatních částech světa.

4/5 - (5 votes)