O jaké skutečnosti se opírá úspěch pískové filtrace

Proces čištění vody pomocí pískové filtrace je lidstvu znám již mnoho let. V současné době svůj úspěch staví především v úpravnách pitné vody a také v nádržích na koupání. Bez filtračního okruhu s křemičitým pískem se neobejdou jak plavecké bazény a aquaparky, tak i soukromé zahradní či vnitřní bazény v hotelích, penzionech a samozřejmě v soukromých rodinných sídlech.

brýle u bazénu

Jak už bylo řečeno, k filtrování vody se používá písek křemičitý, ovšem pouze s patřičnými parametry. Nemůže si jen tak vyjít s lopatou na stavbu a tam odebrat materiál, který zpravidla končí v míchačce na beton, písek do filtrace musí být vytříděný do frakce o shodné velikosti zrn. Většinou jde o rozměry zrnek od 0,6 do 1,2 mm, tedy v poměrně úzkém rozsahu, což u stavebních písků pochopitelně neexistuje.

dno bazénu

Zrnka také musí mít ostré hrany, to je podmínka, aby se mohly mezi nimi zachytávat nečistoty. Jakmile se hrany zrnek průtokem vody obrousí, je čas písek vyměnit za nový, a starého se zbavit. Ale kam s ním?

Obligátní filosofická otázka: „Kam s ním“ mnohé z nás přivádí na myšlenku, že písek využijeme leda tak pro zimní posyp na chodník. To jistě, ovšem existují i jiné možnosti:

Stelivo pro zvířata – máte doma kočku, anebo byste si rádi pořídili terárium či akvárium? Pak se vám použité filtrační médium bude báječně hodit. Stačí jej důkladně propláchnout a máte vystaráno. Písek je navíc velmi levný, a tak jeho pravidelná výměna ve filtraci nebude představovat finanční problém.

Barefoot chodník – jemným křemičitým pískem někteří lidé obsypávají rostlinky na skalce a některé pochozí zahradní stezky, ale existuje možnost vytvořit si na zahradě v blízkosti bazénu i tzv. barefoot chodníček. Chůze po členitém povrchu bosou nohou napomáhá k regeneraci vnitřních orgánů, k lepší náladě i fyzické kondici. Můžete tak s pomocí použitého filtračního písku spojit příjemné s užitečným a mít jej k dispozici i po skončení jeho filtračního procesu.

Proces čištění vody pomocí pískové filtrace je lidstvu znám již mnoho let. V současné době svůj úspěch staví především v úpravnách pitné vody a také…