Jak začít s běháním

Běh jako módní trend

V posledních letech se s běžci roztrhl pytel.  Trénují na půl maraton a najdeme je v lese, v parku i na instagramu. Chcete se přidat k davu, ale jaksi netušíte, zda je běh pro vás ten správný sport? Bude vás bavit? Jednoduše ho vyzkoušejte. Jedni ho milují, druzí se u něho nudí. Obojí je v pořádku. Pokud vás nechytl, hledejte pohyb, který vás doslova pohltí a jestli vás běh baví, čtěte dál. 

Kdy neběhat

  • při problémech s klouby
  • při poruchách srdečního rytmu
  • při problémech s páteří
  • při nadváze či obezitě (je vhodnější začít nejprve s chůzí)

běh

Zdravotní benefity běhu

  • odbourává stres
  • vyplavuje hormon endorfin, který se stará o vaši dobrou náladu
  • zlepšuje paměť
  • udržuje kardiovaskulární systém v kondici
  • zlepšuje kvalitu spánku

Reálné cíle

Nemá cenu přepálit začátek. To, že kamarádka uběhne 10km na jeden zátah, neznamená, že vy je musíte uběhnout také. Jen vy víte, jak na tom jste a pokud začínáte, klidně si stanovte pro první výběh cíl 1km střídavě s chůzí (takzvaný indiánský běh). Postupně přidávejte na délce a ubírejte chůzi.

obuv

Správná obuv

U běhu je výhoda, že potřebujete jen tenisky, sportovní oblečení a můžete vyběhnout. Kdykoliv a kdekoliv. Na co se zaměřte jsou kvalitní běžecké boty. S nimi dodržíte správnou techniku běhu, ochráníte nohy před zraněním a doběhnete bezbolestně dál.

Tip: běžecké boty by měly být o půl až číslo větší, než je vaše běžná velikost bot

Pitný režim

I při samotném běhu dodržujte pitný režim. Klusat dál s vyschlými ústy byste asi moc dlouho nevydržela. V obchodě se sportovními potřebami se zeptejte na speciální běžeckou lahev či běžecký batoh na vodu.

Strečink 

Před každým výběhem se nezapomeňte protáhnout. Svaly se zahřejí a připraví na zátěž. Nebudete tak riskovat natažení či namožení svalů. To samé platí i po běhu. Lehkým strečinkem zakončete váš běh.

Motivace

Někdy se může stát, že najednou ztratíte motivaci. Běhat se vám nechce a nebaví vás to. Pro tyto případy, mějte připravená řešení. Například si vymyslete malou odměnu za každý uběhnutý kilometr, dejte si běžeckou výzvu s partnerem nebo se přihlaste na charitativní běh.

Běh jako módní trend V posledních letech se s běžci roztrhl pytel.  Trénují na půl maraton a najdeme je v lese, v parku i na…